Co je to Lino - Linoleum - Marmoleum - Měkčené PVC - Vinyl ?

Linoleum

Marmoleum - Linoleum Přírodní linoleum si před 150 lety nechal patentovat Frederick Walton.
 
Přírodní linoleum (též vedeno pod obchodní značkou - Marmoleum) je vyrobeno z  pryskyřice, lněného oleje, dřevité nebo korkové moučky, juty, vápence a přírodních barviv. Hlavní složka – lněný olej – se extrahuje ze lnu a rozpouští se s borovicovou pryskyřicí. Potom se přidá dřevitá moučka získaná ze dřeva, které vyrostlo v obnovitelných lesích, čímž se výrobku dodá plnivo a zároveň se zlepší barvy vytvořené ekologicky šetrnými barvivy. Vápenec se používá k vytvoření jemné struktury a juta pro rub podlahoviny. Nejčastěji se vyrábí v tloušťce 2 až 3,2 mm.
 
Látka má dlouhou životnost, která se pohybuje okolo 50-70 let a má příznivé vlivy proti šíření bakterií. Díky přírodním látkám používaným na výrobu se jedná čistě o ekologický výrobek, který je odbouratelný přírodními procesy.
 
 

 

PVC krytina

PVC podlahovinaíve jsme znali pouze lino, které bylo tvrdé a vydrželo. Jasně na něm bylo vidět, že je to plast. Vyrábělo se pouze v šíři 1,5m. Většinou se pokládalo bez lepení a po pár letech se u této podlahy rozjela spára a začaly se olamovat okraje.
 
V současné době se na trhu setkáte s PVC krytinou (chybně nazýváno jako linoleum), která se vyrábí polymerací z vinylchloridu. Vlastnosti PVC již nelze srovnávat s "komunistickým linem". PVC má vynikající odolnost proti oděru a zátěži je pružné, tlumí hluk a kvalitní PVC při prvním pohledu nerozeznáte od dřeva nebo kamene.
 
Dnes nejvyhledávanější  „hladkou“ podlahou je v současnosti CV (Cushion vinyl) podlahovina jinak řečeno „měkčené“ PVC, které je vyráběno litím speciální pasty a spojované teplem a tlakem. 
 
Vzhledem k použitým vzorům a kvalitě materiálu je PVC použitelné téměř ve všech prostorách velmi úspěšně dokáže imitovat přírodní materiály jako je dřevo, korek a kámen. Oproti laminátovým podlahám je podstatně měkčí a tišší.
 
Pro domácí použití, kde se nechodí v botách, je ideální tloušťka PVC 2,6 - 3,2 mm a tloušťka nášlapné vrstvy 0,25 - 0,35 mm. Nášlapné vrstvy 0,5 - 0,8 mm jsou vhodné do komerčních prostor, kde jsou PVC vystaveny velké zátěži.
Homogenní PVC
Heterogenní PVCPVC podlahoviny jsou děleny na Heterogenní a Homogenní. Heterogenní podlahovina je vyrobena z několika vrstev. Homogenní podlahovina má pouze jednu jedinou vrstvu.  
 
 
Velký rozsah dodávaných šíří PVC (od 1,5 do 5m) Vám umožní pokládku velkého prostoru prakticky bez spoje.
Vzhledem k dnes používaným materiálům je údržba PVC povrchu velmi jednoduchá.
 
 

 

Vinyl

 
Název podlahoviny VinVinylová podlahayl je vlastně jen zkratkou polyvinylchloridu. Jedná se o podlahy z několika vrstev lisovanKonstrukce vinylové podlahy na HDF desceého PVC, z kterého se následně řežou lamely nebo dílce. Nejde tudíž o nový druh materiálu, ale pouze o technologické zpracování, již dříve používaného PVC. Jedná se o vinylové dílce lepené či se zámkovým systémem.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
  • © 2014-2021 Bopo.cz s.r.o. | Bohatý výběr podlah | Praha, Brno, Plzeň
  • Mapa stránek